Stanovení způsobu šetření a pracovní hypotézy
Protože kvalitativní výzkum nepracuje přímo, a ani z principu nemůže, s nějakou hypotézou, posloužil nám pouze pro rozšíření pohledu na zkoumaný předmět, vymezení názorů adolescentů na cizí dospělé z hlediska sledovaných významných charakteristik. Výstupem tohoto šetření byl seznam kritérií adolescentů ve vztahu k cizím dospělým, který nám pomohl stanovit hypotézy pro kvantitativní část výzkumu. V případě sekundární analýzy mentorských programů a během prošetřování evaluačních a výročních zpráv jsme obohacovali poznatky získané rozhovorem, dotazováním a anketami. Některá nalezená shodná data (ve vztahu k našemu výzkumu) jsme následně použili pro komparaci.
Hypotézy byly stanoveny na základě explorační analýzy dat174 získaných kvalitativními metodami sběru dat.
Soubory pracovních hypotéz pro kvantitativní šetření:
- Největší vliv na chování adolescenta má vrstevník, ale nejvíce berou rady od dospělých. Ve vztahu k osobě mentora nepreferují žádné pohlaví, ale preferují věk okolo 20 let.
- Adolescentům ve vztahu k pravidelnosti kontaktů s mentorem vyhovuje pravidelné setkávání, ale vztahy s mentorem nemají trvalý charakter.
- Adolescenti nemají stejná kritéria pro výběr osoby, kterou by chtěli za mentora.
- Adolescenti mají strach navazovat kontakty s cizím člověkem. Od mentorského vztahu očekávají pouze poradenství. Adolescenti neví, kdo je to mentor.
- Mentorství je shledáváno jako efektivní a pozitivní preventivní nástroj, který může mít na děti dobrý vliv.
173HENDL, J. Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Vyd. 1. Praha: Portál, 2005. 407 s. ISBN 80 7367 040 2.
174TUKEY, J. W. Exploratory Data Analysis. Addison-Wesley: 1977. ISBN 02-0107-616-0.